شاهکار دائی

سرانجام پس از پیروزی برابر تیم زامبیا که معلوم نشد ناگهان از کجا سر برآورد، تیم ملی با مربیگری تیم ملی در یک بازی رسمی هم به پیروزی دست یافت تا این تیم به لطف کویت صدرنشین گروه خود شود.

همه ما از پیروزی و صدرنشینی تیم ملی فوتبال کشورمان خوشحالیم،ولی نباید فراموش کرد که این برد تنها با فرصت طلبی و حرکت انفرادی یک بازیکن (فریدون زندی) به ثمر رسید و نه با یک کار تیمی که تفکر سرمربی بر آن حاکم باشد.

در واقع باید گفت پیروز واقعی میدان کسی به جز برونو متسو نبود. مربی کار کشته ای که با وجود در اختیار داشتن تیمی که نفرات آن اصولا در حد و اندازه تیم ایران نبودند موفق شد یک تساوی در تهران بدست آورد و در امارات هم تنها با یک گل مغلوب ایران شود. کافی بود تیم دو مربی با هم عوض شود تا عیار واقعی دو سر مربی مشخص گردد.

مطمئنا تیم ملی ایران با این کادر فنی حتی در صورت صعود از دور مقدماتی در دور دوم و در برابر حریفانی همچون کره جنوبی، ژاپن، عربستان و استرالیا با مشکلات جدی تری روبرو خواهد شد، چرا که دایی نشان داد که به جز گرته برداری از روشهای مهره چینی برانکو ایوانکوویچ و استفاده از سیستم همیشگی او (1-3-2-4) و تنها با چند تغییر کوچک،عملا حرفی برای گفتن ندارد که دلیل اصلی آنهم عدم تجربه مناسب او در عرصه مربیگری است و متاسفانه همچنانکه دکتر محمد دادکان به غلط و به صورت همه جانبه از تمامی اعمال برانکو حمایت میکرد، علی کفاشیان هم با همان قدرت و حتی بیشتر در حال حمایت از دایی است به گونه ای که با محروم کردن علی کریمی به خاطر انتقاداتی دلسوزانه، منطقی و واقعی نشان داد هیچگونه مخالفتی را از سوی هیچ کس برنمیتابد تا تمامی امیدی که به دلیل انتخاب رئیس فدراسیون فوتبال و خارج شدن فوتبال کشور از بلاتکلیفی در سر میپروراندیم به یاس مبدل گردد.

چگونه میتوان تصور کرد بازیکنانی که به گفته خود دائی در زمان بازیگری وی حتی حاضر به پاس دادن به او نبودند، اکنون و در زمان مربیگری از او حرف شنوی داشته باشند؟!

تجربه نشان داده که جوانگرایی ناگهانی و کلی در یک تیم (کاری که دائی جهت حذف برخی مخالفانش از تیم ملی انجام داده) هرگز نتیجه مطلوبی نداشته است که نتایج جورجوویچ در اوایل فصل گذشته در باشگاه ذوب آهن، نتایج تیم ملی فوتسال با جوراندیرو و نیز نتایج تیم ملی والیبال با زوران گائیچ شاهدی بر این مدعاست.

میزان توانمندی دائی از نظر کارشناسان فوتبال را میتوان در پرسش مسابقه هفته گذشته برنامه 90 جستجو کرد:

آیا تیم ملی فوتبال موفق به صعود از گروه مقدماتی خود خواهد شد؟

/ 0 نظر / 2 بازدید