فوتبال به سبك ايراني

همه چیز اما بیشتر فوتبال

حاج علی دایی

بار دیگر اوج قدرت تیم ملی ساخته شده توسط علی دایی را دیدیم.

در حالی که به اعتراف گزارشگر تلویزیونی تیم ما تاکنون در برابر اکوادور مغلوب نشده بود این بار با یک بازی بی هدف و ناهماهنگ در برابر تیمی که باز هم به اعتراف همان گزارشگر تنها سه نفر از اعضای تیم ملی حاضر در جام جهانی را در اختیار داشت شکست خورد.

صرفنظر از مواردی چون سقوط در رنکینگ فیفا و اعلام ایران به عنوان یک تیم درجه دو آسیا از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و... اصولا این پرسش پیش می آید که آیا جمع کردن چند جوان از لیگ و نامگذاری آنان به عنوان تیم ملی چه سودی دارد؟آیا میخواهیم آنها را با هم هماهنگ کنیم؟خوب به فرض که آنان با هم هماهنگ شدند وقتی در بازیهای رسمی بسیاری از آنان با بازیکنان باتجربه تر جایگزین میشوند چه سودی از این هماهنگی خواهند برد؟جز آنکه حس اعتماد به نفس این بازیکنان جوان را که در بازیهای دوستانه در برابر حریفان نه چندان مطرح مغلوب شده و سپس با لژیونرها جایگزین میشوند نابود میکنیم؟

اصلا چگونه است که مسئولان تیم سایپا هر چه کردند نتوانستند با علی دایی در عربستان تماس بگیرند تا به او خبر دهند قصد دارند دشمن دیرین او محمد مایلی کهن را در این تیم به کار بگمارند اما دایی به سادگی توانست تمامی بازیهای لیگ را از راه دور و در طی مناسک حج کنترل کند و آمادگی همه بازیکنان را بسنجد و از جمله بفهمد که پژمان نوری که جز بازی با پاس در پرسپولیس نیمکت نشین بود به درد تیم ملی میخورد؟! و حتی فهمید که در طول سالهای اخیر تمامی مربیان اشتباه میکردند که از بنگر در خط دفاع استفاده میکردند!!!

یاد بلاژویچ (یا شاید هم ایویچ!) به خیر که تنها دلیل عدم دعوت از هادی طباطبایی بهتیم ملی را نیمکت نشینی او در استقلال میدانست.

یاد کلمنته به خیر که برای او دیدن بازیهای لیگ از راه دور گناهی نابخشودنی بود ولی این امر برای حاج علی دایی که با سری نتراشیده (او قبلا هم به حج تمتع رفته بود؟ پس چرا درست پیش از بازی تیم ملی دوباره به حج رفت؟ گر چه از مربی تیم ملی که بازی دوستانه با ازبکستان را در ظاهر به دلیل خستگی بازیکنان و در واقع برای سفر شخصیش به آمریکا لغو میکند بیش از این انتظار نمیرود!) بر روی نیمکت تیم ملی قرار گرفت مباح است!

واقعا که حاج علی دایی زمان مناسبی را برای سفر به حج انتخاب کرد چرا که فرد عازم حج نباید به کسی بدهکار باشد و حاج علی دایی با این سبک مربیگری احتمالا تیم ملی را از حضور در جام جهانی آینده محروم خواهد کرد و برای همه عمر به همه ملت ایران بدهکار خواهد شد.

قدرت فوتبال ما یادش به خیر                               ملبورن و کپنهاگ هم یادش به خیر